На 6 септември Марк и Мелиса Макгрегър, осиновили през 2011 г.

...
На 6 септември Марк и Мелиса Макгрегър, осиновили през 2011 г.
Коментари Харесай

Може ли да е по-лека съдбата на трудните за осиновяване деца

На 6 септември Марк и Мелиса Макгрегър, осиновили през 2011 година две 7-годишни близначки от България, ще се явят пред съда в Мисури, с цел да дават отговор за систематичния тормоз над двете деца. Тогава ще стане ясна и ориста на сестрите, които сега са под закрилата на Департамента за децата и въпросите на фамилията. Според българския консул в Чикаго Иван Анчев с изключение на престъпното дело следва и гражданско за попечителството над двете деца. На него ще се реши дали те да са под закрилата на щата Мисури, до момента в който навършат пълнолетие, или да отидат при лицензирано приемно американско семейство или в профилирана институция. 

Случаят с двете близначки не е характерен, в интернационалните осиновявания доминират историите с щастлива развръзка. Съдбата на двете сестри обаче повдигна куп неуместни въпроси без отговор: може ли страната да наблюдава действителната обстановка, в която попадат децата в новата си татковина (Макгрегър са разследвани за тормоз още през 2013 г.)? Достатъчно надеждни ли са процедурите, по които се осиновяват деца в изключително сложни условия? Могат ли тези деца да намерят дом в надалеч по-ранна възраст, с цел да е по-лека акомодацията им?

----- 

До момента на своето осиновяване в САЩ А. и М. - тогава 7-годишни, порастват в мизерните, съвсем казармени условия на едно от многочислените ни тогава сиропиталища. Едното дете е със специфични потребности, а биологичните братя и сестри, които са в потвърдена прочувствена връзка, се оферират дружно в регистрите за осиновяване. Първо ги вписват в описите по райони (национален към момента нямаме). След това чакат в листата за интернационално осиновяване по общия ред, а най-сетне влизат и в специфичния. Последният е нещо като бърза писта за най-нежеланите у нас деца – той е за децата, които имат потребност от повече грижи заради разнообразни особености в развиването си, децата с голям брой болести, деца, които към този момент са надхвърлили ранната детска възраст, а ценностната им система и характерът им са влезли в калъпа на заобикалящата ги културна еднаквост. Преди да влязат в регистрите на правосъдното министерство, децата чакат шест месеца осиновители измежду българските жители. Кандидат-осиновителите от чужбина престояват в специфичен списък по общия ред най-малко 6-7 години. Много от тях по този начин и не дочакват мечтаното дете, отхвърлят се, за толкоз доста време какво ли не се случва в един човешки живот, отбелязват от упълномощените организации за ходатайство в процедурата на интернационалните осиновявания. Общият брой на асоциациите сега е 36, появяването им у нас е наложена от Хагската спогодба за отбрана на децата, по която България е страна от 2003 г.  Всяка от тях работи в съдействие със себеподобна организация в страната на кандидат-осиновителите.

Осиновяването по специфичния ред е последният късмет за доста от кандидат-родителите зад граница, само че същото важи и за най-нежеланите, за най-болните деца на България. Профилите на децата се разгласяват в специфичен лист на страницата на правосъдното министерство. А за кандидатстващите по този ред семейства осиновяването е по облекчена процедура. Достатъчно е кандидат-осиновителите да дават молба, в която да заявят предпочитание да осиновят конкретно дете. Ако Съветът по интернационалните осиновявания въз основа на предоставените документи реши, че фамилията е уместно, им дава шестмесечен период да си набират нужните документи, които пък влизат в много солидно досие, резултат на подробно изследване в личната им страна.  

За най-нежеланите у нас деца шансът да намерят собствен дом зад океана е необикновен шанс. Не е загадка, че към 90 на 100 от изоставените българчета са от малцинствата, от маргиналните общности, повечето с тежки физически и душевен недъзи. Знае се и че в 99 на 100 от случаите чужденците прибират в дома си българско дете от ромски генезис. Според статистиката всяка година броят на изоставените деца у нас е константна големина. През  2018 година зарязаните от биологичните им родители са 1058, като 400 от тях са изоставени още при раждането им. Мерките пък за връщането им в биологичното семейство не всеки път дават добър резултат, както и настаняването им при приемни родители -

 

спорна практика, зачената с положителни планове

 

Кандидат-осиновителите са на половина по-малко от вписаните в регистрите за осиновяване деца. Българските фамилии желаят бяло и крепко дете, за предпочитане още бебе. Не малко изоставени деца у нас обаче в тази ранна възраст потъват в приемните фамилии и институциите и се появяват в регистрите за осиновяване като младежи. После елементарно прескачат в специалните регистри - като двете сестри А. и М., защото в тях се записват децата за осиновяване на 7 и повече години. Според статистиката най-вече наши деца намират ново семейство в Америка, Италия, Испания и Германия. Американците нямат искания към етноса и възрастта на детето, нито към специфичните му потребности и физически недъзи, нито към сложната му възраст.

По данни на АСП в края на предходната година вписаните в регистрите за осиновяване деца са 1919, от тях  здравите са 968, с увреждане са 951. Общият брой на осиновените тук деца с влезнало в действие правосъдно решение през годината пък е 539. В края на предходната година настанените в приемни фамилии деца са 2205, като новите случаи са 1162.  Част от тях губят шанс за осиновяване, тъй като не са влезли навреме в регистъра, в това число и заради съпротивата на приемните родители. Отчетите на уеб страницата на АСП за  2018 година сочат, че предходната година 193 приемни родители са заличени от листата, като при 40 на 100 от тях повода е неприятно развъждане на децата или оказана опозиция при осиновяване. 

" Приемната грижа беше въведена през 2008 година като опция на институциите. С времето обаче приемното семейство стана опция на осиновяването, а това е престъпление и нарушение на всевъзможни права на детето. В Закона за протекция на детето написа, че при изоставяне на дете първата крачка би трябвало да е към опит за връщането му в биологичното семейство. Следващата - в фамилията на близки и родственици и ако и това не е допустимо, да се премине към осиновяване. Всичко останало е краткотрайна протекция. Но у нас приемното семейство се трансформира в непрекъсната протекция и форма на трудовата претовареност за малките обитаеми места ", акцентира юрист Нели Ганчева от " Анидо ", една от упълномощените организации, посредник при международни осиновявания, в това число в Съединени американски щати.

През последните години кандидат-осиновителите в регистъра на Министерството на правосъдието стават все по-малко. В момента 811 деца търсят осиновителите си посредством използването на специфични ограничения, като 21 от тях са в листата за първи път. На друг стадий от процедурата по осиновяване по специфичните ограничения са 118 деца. 74   деца са с избран осиновяващ, а за профилите на 136 от тях упълномощените организации търсят претенденти. В същото време в институциите се отглеждат още стотици деца. Мащабната промяна в обществената сфера би трябвало да завърши до 2025 година със затварянето и на последните останали 29 дома за деца, като се основат нови обществени услуги. Грижата за изведените от старите институции деца ще е различна, в фамилна среда или близка до фамилната, с нови услуги или центрове, които са смален модел на старите.

  " През 2005 и 2006 година - т.е. две години преди да влезем в Европейски Съюз, интернационалните осиновявания бяха съвсем прекъснати,

 

с цел да покажем пред Европа

 

че нямаме изоставени деца. В края на 2007 година се откри, че в институциите има 7200 деца. След това последва взрив на интернационалните осиновявания. През 2009 година измененията в Семейния кодекс позволиха по-бързото извеждане на децата от институциите и  поверяването им на осиновители без получено единодушие от биологичните им родители, ако детето е настанено по административен ред в профилирана институция ", напомня юрист Нели Ганчева. Тя споделя, че измежду децата в специфичния лист има и 16-годишни, местени до този миг от институция в институция, от едно в друго приемно семейство. В момента на осиновяването им от постъпилата в съда директория с документи излиза наяве, че тези деца са изоставени още при самото им раждане. Но влизат в специфичния указател към този момент младежи, когато са неудобни за приемните фамилии поради компликациите на пубертета. В същото време родителите, които обезверено и с години чакат дете за осиновяване, стават все по-толерантни към високата детска възраст. Ако допреди няколко години за 7-8-годишните мъчно са се намирали осиновители, в този момент даже осиновяванията на 16-годишни зачестяват.

Наска е дете с изявени спортни умения и гении. В България тя играе за националния тим по футбол за девойки и бележи забележителни триумфи. От една година момичето, чийто живот до 16-годишната му възраст е минал в сиропиталища, продължава да сбъдва фантазиите си в Съединени американски щати. Изоставена е от биологичната си майка през 2003 година, когато е едвам на 1 година. В идващите две години е прехвърляна от едно място на друго - при родственици, в Дом за медико-социални грижи за деца. Следващите 12 години от живота й минават в два от домовете за деца, лишени от родителска грижа, в Стара Загора. Именно там среща и своите кандидат-осиновители от Съединени американски щати. Момичето е вписано в националния указател за осиновяване през 2006 година Но новите мама и баща по този начин и не се появяват. Девет години по-късно – през 2015 година, с голямо забавяне,  досието й е преместено в интернационалния указател към Министерство на правораздаването с една забележка – Наска е дете с отрицателно отношение към осиновяването.

За да предприеме дейни ограничения за намиране на непрекъснато семейство за момичето, Българската акредитирана организация за интернационалните осиновявания се среща с Наска през 2017 г.  Още при първата им среща с детето специалистите схващат, че момичето копнее да има свое семейство, и информацията, нанесена в досието му, е неточна, както се случва с доста от

 

децата на по-голяма възраст

 

В доста от случаите те не са добре осведомени с процедурата по осиновяването. Или пък, с цел да не обиден приемните си родители и служащите от институциите, които се грижат за тях, не декларират изрично желанието си да намерят свое семейство. Осиновителната процедура в Съединени американски щати е налична единствено за деца, които не са навършили 16 години, защото емигрантска виза за осиновяване може да се получи само в случай че молбата е подадена преди 16-ия рожден ден на детето. Осиновителите на Наска съумяват да подадат документите си седмица преди момичето да навърши граничните 16. И Наска получава разрешение за нов живот. Около 1000 деца на същата възраст от вписаните в регистрите на правосъдното министерство обаче нямат този късмет. Цяло потомство пораства по новите институции на България – в Центровете за развъждане от фамилен вид и в приемните фамилии.

Подобни осиновявания обаче постоянно са съпроводени с доста отрицателни последствия за тийнейджъра и нечовешка акомодация. Част от децата потеглят към новото си семейство с изцяло съсипан живот. Като в един от последните случаи на съдружие " Веста ", организация, която  от 20 години оказва помощ на изоставени деца да намерят собствен дом. Момчето е изоставено още при раждането си, минало е през всички вероятни институции, в това число за малолетни нарушители.

Преди четири години от „ Веста “ се сблъскали с различен случай. Тогава американско семейство стартирало процедура по осиновяването на момиченце на 1 г. от ромски генезис. Майката го изоставя още при раждането. Малко преди да завърши осиновителното дело, детето било припознато от бащата и процедурата била прекъсната автоматизирано. " Пет години по-късно получихме доклад за същото дете, само че към този момент шестгодишно, с умствено закъснение и II, III степен изгаряне. Така разбрахме, че детето е реингерирано в биологичното му семейство, само че малко по-късно е изведено от обществените, защото родителите му не е могат да се грижат за него. Настанено е в дом за деца без родители, а оттова в приемно семейство. Според обясненията в отчета момиченцето получило жестокото изгаряне, откакто се поляло с водата, която приемната майка топлела с бързовар, с цел да го изкъпе. Въпреки неглижираното отношение на тази жена в развъждането му то не е изведено от приемното семейство. " Това дете не беше виждало пързалка, люлки. По през целия ден е стояло затворено в опушена от цигарен пушек стая с майка - върл пушач. Въпреки диагнозата си умствена назадничавост детето получи късмет за осиновяване от грижовно семейство ", споделя юрист Кузева.

КАК Е Пожарна охрана СВЕТА

У нас документите на кандидатстващите за родителство непознати жители се гледат под лупа от съответната дирекция на Министерството на правораздаването, смятат от Асоциация „ Групо ди Волонтариато Солидариета ” – клон България. " В Австрия да вземем за пример няма наложителен следосиновителен надзор, режимът там е по-либерален за разлика от Германия и Италия.   В Германия следосиновителният надзор е в границите на пет години, а по нашата вътрешна наредба годините на мониторинг са две. Държавните структури, които са единствените ангажирани с интернационалните осиновявания в страната, нямат правното средство да влизат в дома на осиновителите и да ги контролират. Но тъй като България го изисква, преди кандидат-осиновителите в България да се записват, подписват специална декларация, че ще се подложат на подобен надзор. По италианското, австрийското и немското законодателство осиновените български деца стават автоматизирано техни жители. В тази обстановка българската страна може да изисква надзор единствено на доброволни начала. Но множеството европейски страни са толерантни по отношение на условията на българската страна за двегодишния надзор. 

 
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР